+90 212 243 50 52

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 09:00-18:00 C.tesi: 09:00-13:00

Bizi Arayın

+90 212 243 50 52

İletişim Formu

+90 212 243 50 52

TURKSİD Açılışı İstanbulda Gerçekleşti

Kırım Tatarlarının yaşadığı bölgeler de ekonomik iş birliği ve koordinasyonu sağlamak için, İstanbul merkezli TURKSID açılışı gerçekleştirildi.

Sponsorluğunu yapan Astem Holding ile gerçekleşen derneğin açılışında Kırım Tatarlarının milli lideri Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile birlikte eşi Safinar Cemileva, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Doğu Türkistan sürgün hükümeti Cumhurbaşkan yardımcısı Hızırbek Gayretullah,Irak Türkmen Cephesi Türkiye temsilcisi Mehmet Tütüncü, TURKSİD Romanya Temsilcisi Nejat Sali, TURKSİD Ukrayna temsilcisi İsmet Yüksel ve TURKSİD Kıbrıs Temsilcisi Selami Kaçamak başta olmak üzere siyaset erbapları, iş adamları, STK temsilcileri ve basın mensupları etkinliğe katıldı.

Kırımoğlu: TURKSID iyi ve başarılı çalışırsa, Kırım’ın işgalden kurtarılmasında da payı olacaktır

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, açılış etkinliğinde yapmış olduğu konuşmada, “Tarihi nedenlerden dolayı dünyanın farklı yerlerine dağılmış olan Kırımlıların böyle bir dernek kurması çok sevindirici. Aslında devletleri milletleri birleştiren en önemli unsurlardan birisi ticarettir, birliktir.” diye kaydetti. Konuşmasında son olarak Kırımoğlu, “Eminim dernek iyi ve başarılı çalışırsa, Kırım yarımadasının da işgalden kurtarılmasında katkısı olacaktır. Ben buna inanıyorum. İşgalden sonra Kırım’daki rolü de büyük olacaktır. İşgalciler gittikten sonra Kırım içinde belli çalışmalar yapılacaktır. Dünyanın farklı yerlerinden yatırımlar olacaktır. Elbette bu derneğin de orada rolü çok büyük olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

TURKSİD
TURKSİD

WOW Hotels İstanbul & Convention Center’da gerçekleştirmiş olan törenin açılışında öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop’un derneğin açılışı için gönderdiği mesajı okundu. Şentop mesajında Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneğinin iş dünyasında hayırlara vesile olmasını diledi.

İlgili konular:  Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerji Santrali Konya’da Kuruluyor

Tören saygı duruşu ve Türkiye, Ukrayna, Romanya ve Kırım Tatar milli marşları okunmasıyla başladı. Ayrıca Ukrayna’da Sovyet döneminde gerçekleşmekte olan Holodomor (sun’i açlık) felaketinde hayatını kaybedenler de anıldı.Açılış konuşmasını TURKSID Başkanı Ertan Baştuhan yaptı. Baştuhan konuşmasına açılışa katılanlara teşekkürle başladı. Orta Avrupa, Türk cumhuriyetleri, Balkanlar ve Kıbrıs’ta, çeşitli iş olanaklarını değerlendirmek üzere farklı alanlardan iş insanlarının katılımı ile derneğin kurulduğunu anlatan Baştuhan, Türkiye’nin her alandaki değerlerinin günden güne ilgi çektiğini vurgulayan Baştuhan, dış pazarlarda faaliyet göstermek üzere bir araya geldiklerini, kısa vadede Ukrayna ve Romanya, uzun sürede tüm Orta Avrupa, Balkanlar, Türk cumhuriyetleri, Kıbrıs bölgeleriyle ticari iş birliklerine imza atmayı amaçladıklarını söyledi.

TURKSİD
TURKSİD

Baştuhan’ın ardından İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal konuşma yaptı. Önal, konuşmasında, “Ecdadımız asırlar boyunca at sırtında Avrupa, Kırım, Asya, Afrika her tarafa Türk medeniyetini götürdüler ve yüzyıllar boyunca Türk’ün ne demek olduğunu, Türk’ün gücünü adaletini, dünyanın her tarafına taşıdılar. Yüzyıllarca bölgemiz barış içinde, huzur içinde yaşadı. Şimdi yüzyıllar sonra, bu kez tüm Türkiye’nin kıymetli iş adamları, bilgiler ve kültürlerini, ürettikleri kıymetli ürünleri dünyanın değişik yerlerine taşıyorlar. Bugün bu salonda bulunan iş adamları, tarihimizde ecdadımızın yapmış olduğu işin aynısını yapıyor. Onlar ürettikleri ürünleri, komşu ülkelerimize taşıyarak Türk’ün gücünü başka şekillerde gösteriyorlar.” diyerek katılımdan mutluluk duyduğunu belirtti. Konuşmasının sonunda TURKSİD’e başarılar diledi. Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Sıbiga konuşmasına TURKSİD’in açılışını kutlayıp, törene daveti için teşekkür ederek başladı.İki ülke arasındaki iş birliği ve Kırım Tatar halkının haklarının yeniden sağlanması bakımından iyi ve tam zamanında atılmış bir adım olduğunu söyledi.

TURKSID Twitter adresi için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir