+90 212 243 50 52

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 09:00-18:00 C.tesi: 09:00-13:00

Bizi Arayın

+90 212 243 50 52

İletişim Formu

+90 212 243 50 52

Elektronik Switch nedir ve ne işe yarar?

Elektronik devre bileşenlerinden buton(switch) nedir, ne işe yarar? Tek yönlü switch, açık veya kapalı duruma gelebilen ise butondur.

Basit ve kısa bir anlatımla butonlar basılı olmadığı sürece devrede akım akışını engelleyen devre elemanıdır. Aşağıda bu durumu anlatan devre şemasını da sizlerle paylaştık. Butonlar itilerek üzerine basıldığında, projede bir sürecin başlamasını ve kontrolünü sağlayan basit bir mekanik mekanizmadır. Butonlar genel olarak sert plastik veya metal malzemelerden üretilir. Yüzeyi insan eline göre tasarlanan komponentler genellikle basılacak kısımları düz olarak tasarlanır. Çok çeşitli olan butonlar genellikle itme ve uygulanan kuvvet karşısında tepki veren yay sistemlerinde kullanılır, butonlara uygulanan her kuvvet önceden ayarlanan sürecin çalışmasını sağlar.

Elektronik buton ve switchler nerede kullanılır?

Buton ve switchler günümüzde kullandığımız bir çok elektronik cihazda karşımıza çıkıyor aslında bunlar bilgisayar kasa ve ekranlarında, hesap makinelerinde, vantilatör gibi ev aletlerinde cihazı yönetmek için kullanılır. Bir sürecin başlaması veya devam etmesi için kullandığımız komponentler durdurmak ve kapatmak için de kullanılır.

Switch nedir?

Elektronik komponent sınıfına giren Switch’lerin türkçe karşılığı değiştirmek veya şalter olarak geçiyor, yukarıda örneklediğimiz gibi “değiştirmek” işlevini sağlar: Açık veya kapalı durumda kullanılabilir. Bir buton veya düğmeden farklılığı ise butonların tek yönlü olması, switchlerin ise iki farklı durumda çalışması buna örnek verecek olursak açık veya kapalı durum diyebiliriz.

Switch devrede nasıl gösterilir?

Devrelerde “S” veya “S1”, “S2” şeklinde gösterilir. Eğer devrede tek bir switch varsa genellikle “S” şeklinde geçerken, bir çok switch varsa burada sayılarla kodlanarak gösterilir.

Switch devrede nasıl gösterilir?
Switch devrede nasıl gösterilir?

Switch çeşitleri nelerdir?

 

İlgili konular:  ONA2021000000353 fiş nolu faturaya istinaden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir