+90 212 243 50 52

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 09:00-18:00 C.tesi: 09:00-13:00

Bizi Arayın

+90 212 243 50 52

İletişim Formu

+90 212 243 50 52

Direnç Nedir? Elektronik Direnç Türleri Rehberi

SMD, Aksiyel ve Sıra Direnç Nedir ilgili makalemizde Elektronik Direnç Türleri hakkında Rehber niteliğinde sizleri bilgilendiriyoruz.

Elektrik akımına zorluk gösteren elektronik devre elemanı Dirençler, değeri ne kadar yüksek olursa içinden geçen akım değeri de o kadar düşük olur.. Bu gerçek 1827 yılında Ohm adlı Alman bilim adamı tarafından ortaya çıkmıştır.

Direnç nasıl yazılır?

Direnç, özellikle lise ve üniversitede elektrik & elektronik okuyan öğrenciler tarafından merak konusu olmakla birlikte “R” harfi şeklinde yazılır. Simge olarak Omega simgesi (Ω) olarak ifade edilir. 

Direnç türleri nelerdir?

Direnç kabaca üç çeşide ayrılır bunlar: Sıra Direnç, Aksiyel Direnç ve SMD Direnç.

Entegre Direnç Nedir? (Sıra Direnç Nedir?

Entegre dirençlerin bir diğer adı da sıra dirençlerdir. Çok sayıda direnç bir paket içerisinde toplandığında elde edilen direnç türüdür, bu paket içerisindeki tüm dirençler birer ayaklarından bağlı ve diğer ayakları serbesttir. Bu dirençlerin önemli olmasının nedeni ise tüm dirençlerin aynı değere sahip olmasıdır.

Yüzey Montajlı Direnç Nedir? (SMD Direnç Nedir?)

Surface mount technology-SMT yani Yüzey montaj teknolojisi yüzey montaj elemanlarını devre kartlarına direk bağlantı için kullanılan teknolojidir. Delikleri sayesinde yapılan eski stil monte etmeyle farklı bir bağlantı türüyle yüzeye montelenir.

Diğer direnç türlerine göre daha uygun fiyatlı, daha küçük ve hafif olması olması ve yüzey montaj teknolojisine uyumlu, en çok kullanılan analog devre elemanlarından birisidir.

 

 

İlgili konular:  Dia takvim hatırlatma mesajı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir