+90 212 243 50 52

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 09:00-18:00 C.tesi: 09:00-13:00

Bizi Arayın

+90 212 243 50 52

İletişim Formu

+90 212 243 50 52

Dikiz Aynalarda Değişim Vakti : Digital Side-View

Otomobil dünyası uzun zamandır otomobillerin aerodinamiğini geliştirip hava direncini azaltmaya çalışıyor. Hatta bunun için yarış otomobillerinde dikiz aynaları ya çok küçük yapıyorlar ya da kaldırıyorlar. Toyota’nın Amerika ve Japonya odaklı Premium markası olan Lexus tarafından yeni bir dikiz ayna modeli tanıtıldı.

Lexus’un dikiz ayna sistemi, aslında ilk defa düşünülen bir fikir değil. Sistemde, ayna yerine bir kamera çalışıyor ve görüntü içerideki bir ekrana yansıyor. Bu birçok markanın konsept tasarımlarında mevcut. Ancak Lexus’u özel yapan ‘Digital Side-View’ ismini verdikleri bu sistemi kullanan ES modelini Ekim ayında Japonya’da piyasaya sunacak olması. Bu, dünyada bir ilk olacak.

 

Digital Side-View, aslında var olan geleneksel dikiz aynalarımızın yerine sadece kamera yerleştirilmesiyle oluşturulmuş bir sistem. İçeride de aynanın hizasındaki A sütununa 5 inch boyutunda ekran yerleştirilmiş.

Sistemde yağışlı havalarda ve gece sürüşlerinde daha net bir görüntü sunacak yetkinlikte bir kamera sisteminin kullanıldığı belirtilmiş. Ayrıca ayna da hacim olarak küçüldüğü için hava direnci ve rüzgar gürültüsünde azalma sağlıyor.

Digital Side-View sistemi, markanın LS gibi en üst modeli yerine ES sedan gibi daha geniş kitleye hitap eden bir modelde kullanılmaya başlanacak. Bunun sebebi ise daha çok kullanıcı testi sağlamak ve en üst seviye araçlar için daha sorunsuz olarak sunmak olabilir. Muhtemelen diğer ülkelerdeki standartlar nedeniyle sadece Japonya’da sunulacak. Ancak sistem başarılı olursa, diğer modeller ile hayatımızda yer alması kaçınılmaz olacak.

Digital Side-View’in en büyük artıları şöyle;

– Daha fazla görüş alanı

– Kör noktaya son

– Yağmur ve kardan etkilenmiyor

– Karanlıkta da görüntüyü aktarabiliyor…

İlgili konular:  Samsung Exynos 9820 SoC Duyuruldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir